Praca zdalna

Praca zdalna – wady i zalety z punktu widzenia pracownika i pracodawcy

Na pracę zdalną decyduje się ostatnio coraz więcej osób. Nie jest to jednak praca leżąca w zasięgu każdego – nie każdy wykazuje się niestety odpowiednimi predyspozycjami do jej wykonywania. Najważniejszą cechą charakteru jaką należy posiadać aby odnosić sukcesy w pracy zdalnej jest przede wszystkim sumienność i samodyscyplina. Wykonywanie zajęcia zarobkowego z domu, tak jak praca poza nim – posiada swoje wady i zalety.

Pracą zdalną można nazwać zajęcie powierzone przez zleceniodawcę poza siedzibą firmy. W takiej sytuacji miejscem wykonywania pracy może być dom, kawiarnia lub też wynajęte biurko w biurze o charakterze coworkingowym. Niestety nie wszystkie zajęcia mogą być wykonywane w ten sposób i nie każdy „nadaje się” do ich wykonywania. Nie da się ukryć, że przed podjęciem decyzji o tego pokoju pracy należy spokojnie i uczciwie wobec siebie rozważyć wszelkie za i przeciw. Czy będziemy w stanie pracować z domu i czy mamy ku temu warunki? Czy nasz zawód pozwala na wykonywanie tego typu, mobilnej pracy? Czy będziemy w stanie zapanować nad swoim charakterem i posiadamy duże pokłady samodyscypliny?

Największą zaletą pracy zdalnej jest nienormowany czas pracy. Mimo odgórnie ustalonego terminu realizacji, który narzuca zleceniodawca – to od pracownika zależy kiedy i w jakim nakładzie czasu wykona zlecenie. Można pracować w nocy i późnym wieczorem – to niewątpliwy plus dla osób, które miewają kłopoty ze spaniem. Podczas pracy wykonywanej w domu liczy się wyłącznie efekt – nie ma znaczenia to ile i kiedy poświęcamy czas na jej wykonanie. Kolejną zaletą tego trybu pracy jest brak presji i rywalizacji, którą nazbyt często odczuwa się niestety w biurach.

Dekoncentracja w pracy

Niestety praca zdalna ma też wady – wokół czyha niestety dużo rozpraszaczy, które bardzo łatwo mogą wybić z rytmu i spowodować ogólną dezorganizację. Warto więc, utrwalić w sobie takie zachowanie, które po rozproszeniu pozwoli na szybki powrót do wykonywanej pracy – tak aby nie zaburzyć schematu ustalonego z góry dnia. Kolejnym minusem może się okazać brak możliwości rozwoju polegającego na poczynaniu obserwacji bardziej doświadczonych osób – współpracowników, którzy zawsze mogą podzielić się wiedzą i doświadczeniem branżowym.

Dla pracodawców – często okazuje się, że jedynym sposobem na podjęcie współpracy ze specjalistą z danej dziedziny może okazać się zaoferowanie pracy zdalnej. Jest to korzystne także z uwagi na kwestie ekonomiczne – nie płaci się za czas poświęcony pracy tylko całościowo – za jej efekt. Nie ponosi się także kosztów urlopów wypoczynkowych i chorobowych, a także oszczędza się na cenie powierzchni biurowej jaką pracodawca musiałby udostępnić pracownikowi. Minusami tego typu współpracy jest często brak kontroli nad wykonywanym zleceniem a także możliwa niepewność jego wykonania. Jeżeli powierzone zadanie nie zostanie wykonane w terminie - może to nieść za sobą spore konsekwencje finansowe.

Zobacz