Praca zdalna

Praca w domu, czyli jak zarabiać w internecie cz. I

Współczesność, zwłaszcza XXI wiek i wszystkie zmiany, jakie zaszły, sprawiły że nasza codzienność jest lżejsza i bardziej komfortowa. Swoistą rewolucją stał się Internet, początkowo tylko dla wybranych, dziś dostępny praktycznie dla wszystkich. Najczęściej nasza obecność w Internecie sprowadza się do korzystania z portali społecznościowych, dokonywania zakupów online oraz szeroko pojętej rozrywce (np. filmy, muzyka, gry).

Są jednak tacy, którzy dostrzegając ogromny potencjał sieci internetowej, zarabiają w Internecie realne pieniądze, często nawet niemałe. I wcale nie chodzi tutaj jedynie o popularnych blogerów, vlogerów lub grafików komputerowych. Okazuje się, że praca przez Internet to interesujące rozwiązanie dla tych, których nie interesuje pełnoetatowa praca lub tych, którzy chcą sobie dorobić, łącząc pracę online z życiem rodzinnym i np. wychowywaniem dziecka.

Praca przez Internet – dla kogo?

Nie trudno się domyślić, jakie jest tutaj podstawowe kryterium. Dostęp do Internetu – bez tego ani rusz. Jeśli chodzi o wskazanie konkretnej kategorii osób, które decydują się na taki rodzaj zarabiania, to bardzo często są to kobiety, które nie tak dawno urodziły dziecko i są zmuszone pozostać z nim w domu. Nie jest to jednak regułą. Na internetowym rynku pracy znajdziemy także inne osoby, które podobnie jak świeżo upieczone mamy, stawiają na tego rodzaju źródło dochodu.

Zarobkowanie w Internecie jest także dość popularną praktyką wśród osób, które pracują na etacie i po prostu chcą sobie dorobić do otrzymywanej co miesiąc wypłaty. Jest to dobre rozwiązanie, z pewnym zastrzeżeniem. Wymagana jest tutaj cierpliwość oraz poświęcenie dodatkowego czasu na pracę, często kosztem czasu wolnego.

Utarł się mit, że zarabiać w Internecie może każdy. Nie jest to zgodne z prawdą, gdyż tak jak w każdej pracy, branży i zawodzie, tak i w pracy online, potrzebne są odpowiednie umiejętności i predyspozycje. Ich rodzaj uzależniony jest od charakteru pracy, na jaką się decydujemy.

Metody pracy online

Praca przez Internet – jak zacząć?

Warto rozpocząć od zasady: nie porywaj się z motyką na słońce. To nieco zabawnie brzmiące powiedzenie, zawiera w sobie sporo prawdy. Chodzi o to, aby decyzję o podjęciu zarobkowania przez Internet dobrze przemyśleć. Można rozpocząć od postawienia sobie kilku zasadniczych pytań: co chcę sprzedawać online i czy mam szansę na znalezienie zainteresowanych tym klientów? Warto też spojrzeć z własnej perspektywy i zapytać samego siebie, czy sam chciałbym korzystać z takiego produktu? Jeśli odpowiedzi będą pozytywne, można przejść do kolejnego kroku.

Najlepiej rozpocząć od przyjęcia kilku zleceń na początek, tak aby sprawdzić i oszacować ile czasu, będziemy potrzebować na taką działalność i czy na pewno będziemy sobie w stanie poradzić z taką, a nie inną specyfiką zdalnej pracy przez Internet. Jeśli ten etap zakończymy sukcesem, jest duże prawdopodobieństwo, że praca online to, coś dla nas.

Praca przez Internet – co wybrać?

Ważne, aby wybierać taki rodzaj działalności w Internecie, który odpowiada naszym predyspozycjom oraz pasjom. Jest to bardzo istotne, ponieważ kiedy robimy, to co przynosi nam radość i satysfakcje, jest mniej męczące i znacznie łatwiej nam przychodzi. Poniżej przygotowaliśmy kilka pomysłów na pracę przez Internet, na której można zarobić.

Na pierwszy rzut – rękodzielnictwo, czyli popularna forma pracy w sieci. Wymaga umiejętności manualnych, to po pierwsze, ale także kreatywności i pomysłowości. Im bardziej unikalna koncepcja, tym wartość produktu rośnie. Dodatkowym plusem jest stale rosnący poziom zainteresowania i popularności wyrobami handmade. Należy jednak wziąć pod uwagę drugą stronę medalu – popularność oznacza przesycenie rynku, który szybko odpowiada na zapotrzebowanie na ręcznie tworzoną biżuterię czy inne wyroby handmade. Dobrze jest mieć w zanadrzu unikalny pomysł i coś, czego rynek jeszcze nie zna. Wszystko zależy od pomysłowości.

Coś dla siebie powinny znaleźć także osoby ze zmysłem artystycznym. Mowa tutaj o projektowaniu biżuterii, mebli czy dodatków odzieżowych. Wydaje się to być domeną kobiet, ale zabłysnąć mogą także panowie. Twórczy grafik to też dobry zawód na rynku internetowym. Może on zając się różnego rodzaju projektami np. nadruków, okładek książek i czasopism, a nawet budową wizualnej strony firm.

Branżą bliską tworzeniu grafik jest montaż filmów i animacji. Programista i twórca stron internetowych to dochodowy zawód, na którego zapotrzebowanie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Oprócz umiejętności i wiedzy, potrzeba tylko komputera i dostępu do Internetu, co w dzisiejszych czasach nie jest towarem luksusowym. Można rozpocząć od tworzenia aplikacji mobilnych, a skończyć na oprogramowaniu i budowie całych stron internetowych. Grunt, to robić, to co się lubi i uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz