Poradnik

Jakie są plusy i minusy pracy z domu?

W życiu każdego człowieka prędzej, czy później przychodzi moment, w którym musi stanąć przed decyzją dotyczącą wybory pracy jaką chce wykonywać. Może to być praca stacjonarna – w biurze firmy  lub zwana zdalną, której miejsce wykonywania jest wyłącznie uzależnione od woli pracownika. Przed rozpoczęciem poszukiwania warto przeanalizować  aktualne wymagania rynku nie zapominając o własnych potrzebach i ambicjach.

Zawodami, w których najprościej jest znaleźć możliwość pracy zdalnej są obszary grafiki i informatyki a także pisania – copywritingu. Najwięcej ofert jest przewidzianych dla tej pierwszej grupy. Teoretycznie jest także łatwiej dostać tego typu pracę – należy jedynie posiadać kierunkowe wykształcenie i dobre chęci. Osobom, które nie mogą pochwalić się tytułem grafika lub informatyka, wskazane jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i szkolenie się, aby pracować w zawodzie swoich marzeń. Copywriterzy także nie mogą narzekać na brak przewidzianych dla nich zajęć. 

Zazwyczaj zlecenia pozyskują przez specjalne portale zrzeszające zleceniodawców i autorów tekstów reklamowych. Oferty mogą zdobywać także na własną rękę umawiając się na wykonanie zlecenia bezpośrednio ze zleceniodawcą. Najłatwiejszymi i najczęściej zlecanymi przez formy projektami są opisy katalogowe, teksty reklamowe ale znajdzie się także coś z zakresu tekstów typowo branżowych – specjalistycznych. Propozycje zdalnej pracy są kierowane także dla osób , które posiadają wiedzę na temat księgowości. Księgowe i księgowi mogą w spokojnych, domowych warunkach rozliczać rachunki i prowadzić dokumentacje finansową swoich klientów. Na portalach zamieszczających oferty pracy zdalnej są też propozycje kierowane do ankieterów i telemarketerów – do podjęcia pracy wystarczy zazwyczaj Internet i telefon.

Miejsce wykonywania pracy

Zaletami pracy zdalnej jest przede wszystkim dowolność w wyborze czasu w jakim się pracuje i ile się pracuje. Niezwykle ważne jest też to, że samodzielnie wybiera się miejsce pracy. Plusami jest brak tak zwanego „wyścigu szczurów”, typowego stresu związanego z kontrolą, który często spotyka się w pracy stacjonarnej. Zlecenia można podejmować i realizować z każdego miejsca na świecie – w okresie zdrowia i choroby – na wakacjach i w domu. To niesłychanie ważne, ponieważ oprócz satysfakcji zapewnia spokój ducha.  Wartością dodaną pracy zdalnej jest także oszczędzanie często nawet kilku godzin na dojazdy i powroty z pracy – ma to znaczenie jeżeli mieszka się w sporej odległości od pracy. Praca w domu jest całkowicie różna od prac na typowych korporacyjnych przestrzeniach „open space”, w których bardzo łatwo o rozproszenie i odwrócenie uwagi od wykonywanego zadania. Produktywność pracy zdalnej wydaje się być większa.

Minusami tego typu pracy jest umiejętność samodyscypliny i bardzo dobrej organizacji czasu spędzanego w domu. Narzucenie sobie trybu pracy i surowego reżimu, w domowych pieleszach może być trudnym zadaniem – z tego powodu niektórzy freelancerzy wychodzą „do pracy” z domu do kawiarni i innych miejsc, w których mogą pracować. Trudną może okazać się, także praca w obecności dzieci i innych członków rodziny, którzy niestety często mogą nie zdawać sobie sprawy jak ważna jest możliwość skupienia się na wykonywanym zadaniu.

To co jest zaletą zarabiania przez internet może stać się także jego wadą. Samodzielność organizacji także narzucić rodzinie, która obecność w domu odczytuje jako pełną dostępność, a to może skutecznie zdezorganizować całe przedsięwzięcie.

Zobacz